własna firma
Biznes Wszystkie

Jak założyć jednoosobową firmę

Decydując się na założenie działalności gospodarczej oprócz niezbędnego początkowego kapitału dysponować odpowiednim biznesplanem. Ogólnikowo rzecz ujmując rzetelny biznesplan zawiera informacje, kto będzie naszym odbiorcą, jakie są potrzeby owych odbiorców, przewidywane koszty oraz ewentualne przychody. Następnie można przystąpić do rejestracji naszej firmy. W przypadku działalności jednoosobowej należy udać się do najbliższej gminy, która prowadzi ewidencję działalności gospodarczej.

Koncepcja „jednego okienka” pozwala osobie fizycznej rozpoczynającej działalność dokonanie rejestracji poprzez wypełnienie druku EDG-1. Druk ten jest jednocześnie wnioskiem o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wnioskiem o nadanie REGON-u, zgłoszeniem identyfikacjo – aktualizacyjnym oraz zgłoszeniem płatnika składek. Druku EDG-1 używamy także wówczas, gdy chcemy zawiesić bądź wznowić naszą działalność. Przy rejestracji musimy także określić przedmiot działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Nie mamy obowiązku posiadania pieczątki firmowej, jednakże zawierając różne umowy handlowe, podpisując dokumenty czy wystawiając faktury dobrze jest ją sobie wyrobić, bo potem się nią posługiwać. Bank może nam w przypadku braku pieczątki odmówić założenia konta, ponieważ do wielu czynności bankowych pieczątka jest niezbędna. Na pieczątce powinny się znaleźć takie dane jak: nazwa firmy, dane teleadresowe, NIP i REGON. Zakładając konto w banku należy dokładnie przeanalizować dostępne oferty kont firmowych i zwrócić uwagę na koszt prowadzenia takiego rachunku, wysokość opłat i prowizji czy koszt przelewów do różnych kontrahentów w tym ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Trzeba mieć na uwadze, że posiadanie konta formowego w banku nie jest obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców. Właściciel mikroprzedsiębiorstwa ma trzy możliwości:

– korzystać z własnego konta osobistego jakie posiada;

– założyć konto firmowe i na nim dokonywać rozliczeń związanych z działalnością;

– nie zakładać w ogóle konta i nie przekraczać ustawowych progów.

Kolejny krok to udanie się do właściwego Urzędu Skarbowego w celu złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania naszej działalności. Składa się je drukach wewnętrznych Urzędu Skarbowego lub istnieje również możliwość napisania tego na kartce w formie oświadczenia. Jeżeli posiadamy już NIP w takim przypadku nie musimy występować o nowy. Mamy do wyboru następujące formy opodatkowania:

– karta podatkowa,

– opodatkowanie na zasadach ogólnych, wypełniając księgę przychodów i rozchodów,

– kartę podatkową.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych może płacić każdy, a jeśli chodzi o dwie pozostałe formy opodatkowania to zależy już od tego jaki rodzaj działalności zamierzamy prowadzić. Nie należy zapominać także o deklaracji, czy będziemy od razu płatnikiem VAT, ponieważ osoby rozpoczynające swoją działalność są zwolnione z rozliczania tego podatku. Natomiast, gdy przekroczymy ustalony próg to zwolnienie się kończy.

Jeszcze przed wizytą w Urzędzie Skarbowym musimy ustalić, kto będzie prowadził naszą księgowość. Czy decydujemy się poprowadzić ją samemu czy powierzamy w ręce zewnętrznej firmy. Prowadzenie księgowości np. w formie księgi przychodów i rozchodów nie jest zadaniem trudnym i można przy małej wiedzy księgowej wypełniać ją samemu, nie zapominając jednocześnie o odpowiedzialności ponieważ wszystkie dokumenty firmujemy naszym podpisem i w przypadku różnych nieprawidłowości to my możemy mieć kłopoty.

Ostatnim etapem zakładania firmy jest wizyta w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, by wypełnić formularz ZUS ZFA. Jeżeli prowadzenie działalności gospodarczej jest naszym jedynym zajęciem wówczas wypełniamy druk ZUS ZUA. W przypadku, gdy jesteśmy już gdzieś zatrudnieni, a działalność traktujemy jako dodatkową należy wypełnić formularz ZUS ZZA. Jest to ubezpieczenie zdrowotne, które należy co miesiąc opłacać. Czynności związane z rejestracją firmy w ZUS-ie musimy dokonać w ciągu siedmiu dni od dnia rejestracji działalności gospodarczej.

Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *