Gra na giełdzie to jedna w wielu form inwestowania pieniędzy. „Kluczowym organem, jeśli chodzi o spekulację jest żołądek, nie mózg” tak brzmi motto jednego z najwybitniejszych inwestorów giełdowych Petera Lyncha. Oznacza ono, że jeśli jesteśmy przygotowani na duży i częsty stres to możemy próbować swoich sił na parkietach giełdowych.
Mając na myśli giełdę do głowy przychodzą przeważnie dwa skojarzenia. Pierwsze to bardzo kusząca możliwość zarobienia w dość szybkim tempie dużych pieniędzy. Druga to możliwość utraty zainwestowanego kapitału – także w szybkim tempie. Pomiędzy tymi dwoma antagonizmami jest wiele cech pośrednich charakteryzujących giełdę.
Wielu inwestorów traci pieniądze ponieważ podejmuje decyzje pod wpływem emocji chcąc natychmiast odzyskać stracone pieniądze. Giełda jest „żywym organizmem”, reaguje na sytuacje zewnętrzne jak światowa gospodarka, rozwój sytuacji politycznych itd. Jest czasochłonna, wymaga od inwestora ciągłego monitorowania sytuacji ekonomicznej, politycznej i gospodarczej. Jest alternatywną formą hazardu. Pochłania całkowicie, doprowadzając do uzależnienia od inwestowania bez względu na nasz wynik finansowy. Tam, gdzie w grę wchodzą pieniądze – kończy się zabawa. Jeśli chcemy zarabiać należy się temu poświecić całkowicie, ponieważ sytuacja na parkiecie giełdowym jest dynamiczna i należy w odpowiednim momencie kupić lub sprzedać akcje. Ważne by nie popaść w tzw. „czarną dziurę” czyli stratę wszystkich oszczędności. Najlepiej, zwłaszcza w początkowej fazie inwestowania ryzykować niewielkimi kwotami,by w razie niepowodzenia nie wpłynęły druzgocąco na domowy budżet. Mają to być pieniądze, których w najbliższym czasie nie będziemy potrzebować i ewentualnie jesteśmy gotowi je stracić. Grę na giełdzie cechuje nienormowany czas pracy. Dla jednych to duży atut, a dla innych niekoniecznie. Sami organizujemy sobie czas, nie mamy nad sobą szefa, nikt nami nie rządzi. Brzmi zachęcająco. Należy pamiętać, że wiąże się to z dużą samodyscypliną i umiejętnym zorganizowaniem sobie czasu. Podchodząc poważnie do gry giełdowej jesteśmy także narażeni na duże zmęczenie psychiczne. Ciągła obserwacja notowań jest niezbędna jeśli chcemy odnieść sukces. Kwestia odpowiedniego ustawienia sobie godzin pracy jest niezwykle istotna, ponieważ brak czasu na inne czynności życiowe może się odbić na złych relacjach z otoczeniem czy najbliższą rodziną.
Jak już wyżej wspomniano, efektem pozytywnym gry na giełdzie jest możliwość wzbogacenia się dużymi kwotami. Pieniądze dla większości ludzi oznaczają wolność, niezależność i szczęście, ale musi stać się ona całym życiem by móc być sposobem na życie. Wielu inwestorów dzięki umiejętnemu podejmowaniu decyzji stało się milionerami, ale takich jest niewielu. Trzeba mieć dużo szczęścia, zachować zimną głowę, nie podejmować decyzji pod wpływem emocji lub straty pieniędzy, a być może to właśnie Ty staniesz się giełdowym rekinem!
Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.