Polskie Banki

Polskie Banki

Polskie BankiPatriotyzm w wielu kręgach jest w modzie, ale nie chodzi jedynie o poglądy i przekonania, czasem rzeczywiście wybranie produktu polskiego jest np. zdrowsze, lepsze jakościowo, bezpieczniejsze i fundamentalnie pozytywne, gdyż wspiera to gospodarkę, w której żyjemy.

Nie od dziś mówi się, że jeżeli chcesz wspierać polską gospodarkę, kupuj polskie produkty, począwszy od żywności i odzieży, sprzętu codziennego użytku, a skończywszy na usługach. Taką usługą są także usługi bankowe. Na naszym rynku znajdziemy banki niemieckie, włoskie, amerykańskie, hiszpańskie i oczywiście polskie, lub z Polskim kapitałem. W szczególności, że ostatnimi czasy do rąk polskich powrócił gigant Pekao S.A ( abstrahując od tego, czy była to bobra, czy zła decyzja).

Czy polskie banki są bezpieczne?

Przez wiele lat uwarstwiło się przekonanie, że to, co Państwowe to nie może dobrze funkcjonować. Jednak największe polskie banki i instytucje finansowe mają się dobrze, trzymają się z dala od kryzysów finansowych, bankructw, czy toksycznych kredytów. W tych niepewnych czasach trzeba przyznać, że nasze banki radzą sobie dobrze i są bezpieczne. I tak np. banki PEKAO S.A. i PKO BP plasują się na czołowych miejscach wśród europejskich banków w tzw. bankowych stres testach, które określają odporność na różnego rodzaju zawirowania.

Zatem wypadają nad wyraz dobrze, lepiej od niemieckich Deutsche Bank i Commerzbank, banków włoskich, nie mówiąc o greckich, dla obywateli których powierzenie gotówki rodzimym bankom jest dość niepewną inwestycją.

Widzieliśmy też, jak podczas kryzysu z 2008 r. podały największe banki za oceanem jak np. Lehman Brothers. A u nas? Wydaje się, że mimo różnych ekip rządzących, PKO, PEKAO, PZU, trzymają się dobrze i nie słychać o większych kłopotach finansowych. Natomiast z bankami mniejszymi i prywatnymi bywa różnie, a to przejęcia a to upadłość, jak Idea Bank.

Również nasza gospodarka wbrew pozorom jest stabilna od wielu lat, oczywiście zadłużamy się, ale nie szybciej niż inne kraje na świecie. Zatem wybór polskiego banku, czy to Skarbu Państwa, czy to z innym kapitałem wydaje się rozsądną decyzją.

Choć trzeba przyznać, że oferta polskiego molocha zazwyczaj nie będzie tak atrakcyjna, jak banku prywatnego czy też tych niektórych zagranicznych. Należy też zaznaczyć, że nie w zasadzie banku Państwowego, a jedynie banki gdzie Skarb Państwa ma udziały, zatem nie są to banki Państwowe tylko prywatne, wyjątkiem jest tu Bank Gospodarki Krajowej.

Oto lista banków, w których udziały ma Skarb Państwa, lub kapitał pochodzenia Polskiego:

 

  • PKO BP – największy polski bank, największym udziałowcem jest Skarb Państwa około 30%
  • Pekao SA – drugi największy bank polski, największym udziałowcem jest PZU około 20%
  • BGK – tak naprawdę jedyny w pełni Państwowy bank, niedostępny dla klientów indywidualnych
  • Alior Bank – największym udziałowcem jest PZU około 32%
  • PZU –  grupa kapitałowa z udziałem Skarby Państwa na poziomie 34%
  • Bank Pocztowy – główny udziałowiec Poczta Polska 75%
  • BOŚ Bank – głównym udziałowcem banku jest publiczna instytucja finansowa; Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Inteligo – bank “córka” banku PKO BP
  • Plus Bank – bank prywatny z 9% kapitałem polski
  • Envelo Bank – cyfrowa marka Banku Pocztowego

Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *