W dobie promocji i reklam bankowych oferujących darmowe konta bankowe warto pochylić się i zastanowić czy naprawdę darmowe konta bankowe istnieją? W niniejszym artykule nie będzie mowy o kontach oszczędnościowych, ponieważ one służą przede wszystkim do przetrzymywania pieniędzy i wypłaty z nich są bardzo często obarczone wysokimi opłatami.
Nierzadko słyszymy w mediach slogan „Konto za zero złotych” lub „konto bez opłat” i wydaje się, że w końcu natrafiliśmy na zupełnie darmowe konto bankowe, gdzie nie ma żadnych ukrytych opłat, a jak jest w rzeczywistości? Na co zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji o wyborze konta?
Przy bardzo szerokiej ofercie kuszącej wieloma bonusami wybór nie koniecznie jest prosty.
Prowadzenie i obsługa konta bezpłatna? Ile razy to słyszymy podpisując umowy. Tymczasem okazuje się, że prowadzenie jest owszem za darmo, ale jeśli na konto wpłynie określona kwota pieniędzy w ciągu miesiąca, którą deklarujemy. Co, jeśli nie dysponujemy stałym tylko ruchomym dochodem? Zdarza się, że gdy na konto nie wpłynie ustalona kwota, to naliczane są opłaty za jego prowadzenie.
Kolejny aspekt to przelewy na inne rachunki. Wiele banków oferuje darmowe przelewy. Przelewy często zatwierdzamy tokenem lub kodami z karty czy telefonu komórkowego. Pierwszych kilka smsów jest bezpłatnych, za kolejne natomiast naliczane są opłaty zgodne z taryfikatorem opłat naliczanych przez operatora lub bank. Okazuję się, że wykorzystując pięć smsów, za kolejne płacimy i na koniec okresu obrachunkowego bank obciąży nas określoną kwotą. Korzystanie z tokena jest darmowe, ale jego otrzymanie już nie. Do każdego konta bankowego dołączana jest karta debetowa. Tutaj również natrafiamy na różnego rodzaju pułapki. Płacimy za jej wyrobienie lub musimy dokonać określoną liczbę transakcji poprzez zakupy. Do konta dodawane jest również ubezpieczenie czy to karty czy inne. Zdarza się, że warto takie ubezpieczenie nabyć, gdy innego nigdzie nie posiadamy, ale przeważnie jest ono mało wartościowe i ma celu wyciągnięcie kolejnych pieniędzy z kieszeni klienta.
Wypłaty z bankomatów to kolejny rozdział dotyczący konta bankowego. O ile bankomatów i wpłatomatów powstaje coraz więcej to przed podpisaniem umowy warto zapytać jakie poniesiemy opłaty wypłacając pieniądze z bankomatu, który nie „należy” do naszego banku. Często mając bankomat koło domu, nie możemy z niego swobodnie korzystać ponieważ do każdej wypłaconej kwoty naliczane są w wielu przypadkach dość duże opłaty.
Na końcu zostaje kwestia wszelkich udogodnień jakie bank może nam zaoferować jeśli chodzi o bankowość elektroniczną. Mam na myśli ogólny wygląd panelu, łatwość poruszania się po nim oraz brak zbędnych formalności przy podpisywaniu czy autoryzowaniu przelewów. Do tego dochodzi Infolinia, na którą wielokrotnie nie można się dodzwonić lub trzeba oczekiwać na połączenie długi czas. Niektóre banki udostępniają możliwość połączenia się z konsultantem za pomocą komunikatorów głosowych, co niezwykle ułatwia kontakt oraz nie musimy płacić za połączenia.
Mając powyższe na uwadze, zanim zdecydujemy się na konto bankowe w danym banku warto wziąć pod uwagę wyżej wymienione aspekty, ponieważ może się okazać, że korzystając sporadycznie z konta jego posiadanie okazuje się niepotrzebne lub koszty jego prowadzenia są dużo wyższe niż zakładaliśmy.
Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.