Inwestycja w złoto
Inwestycje

Inwestycja w złoto

Inwestycja w złoto

Inwestowanie w złoto w tym momencie pewnie kojarzy się z aferą w parabankowej firmie „Amber Gold”. Biorąc jednak pod uwagę poważne firmy i instytucje zajmujące się tym kruszcem, trzeba mieć na uwadze iż jest to „waluta” opłacalna zwłaszcza, gdy myślimy o inwestowaniu długoterminowym.

Dlaczego o długoterminowym? Ponieważ od września 2011 r. złoto traci, ale rozpatrując takową inwestycję w kontekście wielu lat ze względu na długoterminowe czynniki determinujące światowy rynek inwestycja się opłaci. Jednym z głównych jest inflacja. Złoto zyskuje na jej wzroście. Jednak trzeba pamiętać o tym, że jego wyniki są uzależnione od rozwoju sytuacji na rynku międzynarodowym. Inwestycja w złoto wymaga cierpliwości. Ceny złota nie zależą od sytuacji na rynku papierów wartościowych, dlatego oprócz przewidywania przyszłej sytuacji na światowym rynku należy racjonalnie określić własne możliwości finansowe ponieważ oczekiwanie na zysk może się wydłużyć w czasie.

Najprostszym sposobem inwestowania w złoto jest zakup udziałów w funduszu inwestycyjnym, aczkolwiek w naszym kraju takich funduszy jest bardzo niewiele. Co prawda różne TFI kuszą klientów zakupem jednostek funduszy surowcowych, ale w ich składzie przeważają inne surowce.

Inwestowanie w złoto bezpośrednio wiąże się z zakupem sztabek, biżuterii lub monet. Dodać do tego należy również kupowanie monet okolicznościowych. Jednak te formy zakupów wymagają sporej wiedzy. Biżuteria natomiast wymaga pomocy rzeczoznawcy. Zakup sztabek złota wiąże się ze sporym ryzykiem jeśli planuje je trzymać w domu, ponieważ jest narażone na kradzież. Banki oferują dzisiaj skrzynki depozytowe na ich przechowywanie co wiąże się z dodatkowymi opłatami. Ważny jest odpowiedni wybór banku, który ma wyrobioną dobrą reputację oraz niezagrożoną sytuację finansową.

W dzisiejszych czasach można handlować złotem poprzez Internet. Stan naszych inwestycji jest rejestrowany na wydzielonych do tego kontach w formie elektronicznego pieniądza. Takim przykładem jest e-gold. Wirtualne złoto ma odzwierciedlenie w formie fizycznej i jest przechowywane u niezależnego custodiana. Możemy wtedy dokonywać płatność, kiedy tylko będziemy mieli taką potrzebę. Dzisiaj mamy ogromne możliwości dokonywania inwestycji opartych na złocie. Polega to między innymi na kupowaniu akcji kopalń złota czy nabywaniu certyfikatów. Wszystkie powyższe operacje musi jednak charakteryzować duży rozsądek, bo na złocie też można stracić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *