Rozważając możliwość skorzystania z kredytu gotówkowego należy tego dokonać w sposób bardzo racjonalny szczególnie w dobie szerokiej reklamy i rozmaitych promocji.
Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe, stan zatrudnienia oraz pozostałe wydatki jakie każdy człowiek ponosi.
Banki kuszą atrakcyjnym oprocentowaniem (szczególnie w okresach przedświątecznych),brakiem prowizji i zapewniają dopasowanie kredytu do potrzeb i możliwości klienta.
Decydując się na kredyt podstawową kwestią jest wysokość oprocentowania, dlatego już na początku odradzam korzystanie z „lichwiarskich” pożyczek, w których koszt całego kredytu jest prawie dwukrotnie wyższy od pożyczonej kwoty. Bardzo często w takich przypadkach jest liczona „obsługa klienta w domu”. Dlatego proponuję zapoznanie z ofertami wiarygodnych banków.
Im oprocentowanie jest wyższe tym wyższa jest rata kredytu. Należy pamiętać o tym, że kredyt udzielony klientowi to swego rodzaju ryzyko, ponieważ nigdy żaden bank nie jest pewny tego, czy dany klient go spłaci w czasie ustalonym w harmonogramie spłat. Klient zanim zdecyduje się zaciągnąć kredyt ma możliwość zobaczenia symulacji spłaty kredytu, by móc realnie potem ocenić i zdecydować na jakie raty nas stać. Im większy mamy dochód tym bardziej możemy liczyć na większą zdolność kredytową i mniejsze oprocentowanie. Bank również zaproponuje nam maksymalne wydłużenie rat kredytu. Co za tym idzie mniejsze miesięczne raty, ale większy jego koszt. Oddajemy więcej niż wtedy, gdy zdecydujemy się spłacić kredyt w ciągu kilku miesięcy. Mocne wydłużenie rat jest dobre w sytuacji, gdy nasze zarobki nie są zbyt duże i stać nas na spłatę mniejszych rat. Poza otrzymaniem kredytu banki często obwarowują to koniecznością założenia dodatkowego konta w banku i do tego karty debetowej, za którą oczywiście trzeba zapłacić.
Poza oprocentowaniem kolejną istotną kwestią jest prowizja za udzielenie kredytu oraz ubezpieczenie kredytu np. na wypadek utraty pracy. Prowizja za udzielenie kredytu nie jest praktykowana przez wszystkie banki, ale na samym początku dobrze jest o to zapytać. Ubezpieczenie natomiast dotyczy przede wszystkim utraty pracy oraz utraty płynności finansowej. Ubezpieczenie oczywiście podwyższa koszt kredytu, ale w przypadku szybszej niż zakładaliśmy jego spłaty jest zwracane klientowi. Utrata pracy oznacza w przeważającej ilości przypadków przede wszystkim redukcję etatu, a nie bardzo powszechnie stosowane rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Klienci bywają bardzo zaskoczeni na wiadomość o tym, że mimo utraty pracy muszą dalej spłacać kredyt, a nie robi tego za nich firma ubezpieczeniowa. Tą kwestię również powinno się bardzo szczegółowo omówić z doradcą bankowym.
Umowa kredytowa to umowa obustronna. Klient ma zobowiązania wobec instytucji finansowej, ale także ma pewne przysługujące mu prawa. Jednym z nich jest możliwość zrezygnowania z kredytu w ciągu dziesięciu dni od podpisania umowy. Jeśli okazuje się, że nasza sytuacja nagle uległa poprawie lub zdecydowaliśmy jednak, że ten kredyt będzie zbyt dużym balastem, możemy zrezygnować, oddając tyle, ile pożyczyliśmy.
Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.