Mimo wszechobecnego kryzysu panującego na świecie, znajdują się także osoby, którym udaje się gromadzić oszczędności. Wiadomo, że trzymanie pieniędzy w tzw. „skarpecie” w żaden sposób nie pozwoli nam na powiększenie ich, a dzięki inflacji tracą one stopniowo swoją wartość. Warto więc zastanowić się nad odpowiednią dla nas formą pomnażania tychże oszczędności, zwłaszcza, że rynek finansowy zalewany jest coraz większym wachlarzem możliwości ulokowania wolnych środków. Zanim się zdecydujemy na wybór któregoś z wariantów oszczędnościowych warto zadać sobie następujące pytania: Ile mogę przeznaczyć na odłożenie? Czy mogę sobie pozwolić na ewentualną stratę owych środków? Po jakim czasie chcielibyśmy odzyskać zainwestowane pieniądze? Strategia, którą wybierzemy pozwoli nam dokonać odpowiedniego dla nas wyboru.
Lokata i rachunek oszczędnościowy – to jedne z najbardziej powszechnych możliwości, o których większość z nas już słyszała i tam właśnie lokuje swój kapitał. Cechuje je bezpieczeństwo, ale także niezbyt wysokie oprocentowanie. Napisane są razem ponieważ oprocentowanie lokat i rachunków oszczędnościowych jest zbliżone. Różnią się natomiast warunkami wypłat środków.
W przypadku lokat, godne podkreślenia jest to, że w skrajnym przypadku, jakim jest bankructwo banku, całość zainwestowanych środków odzyskujemy z Funduszu Gwarancyjnego. Lokaty i rachunki przeznaczone są dla osób przygotowanych na długofalowe oszczędzanie z niewielkimi w stosunku do włożonych pieniędzy odsetkami, ale za to gwarantowanymi.
Bardzo popularną metodą oszczędzania jest w ostatnim czasie zakup mieszkania czyli inwestycja w nieruchomość. Jest to propozycja dla osób dysponujących dużymi pieniędzmi. Można ją nazwać długoterminową lokatą. Zakup mieszkania i po kilku latach odsprzedanie go jest inwestycją opłacalną, chociaż na taki wzrost jaki osiągnęli ci, którzy kupowali mieszkania w latach 2002 – 2003 jak twierdzą specjaliści nie mamy co liczyć. Zakup kilku mieszkań i oddanie ich po wynajem równa się stały przypływ gotówki.
Kolejną formą inwestycji jest szeroko rozumiana giełda. Pierwsze skojarzenia jakie się narzucają słysząc słowo giełda to szybki zysk lub szybka strata. Są tacy, którzy dorobili się na tym fortun oraz tacy, którzy potracili majątki całego życia. Gra na parkiecie giełdowym jest niebezpieczna i tylko kilka procent inwestorów może się pochwalić dużymi zyskami. Jest to strategia przeznaczona dla osób, które dysponują raczej większymi pieniędzmi i mogą sobie pozwolić na ich stratę. Biorąc się na poważnie za grę na giełdzie warto najpierw mocno się poduczyć, pograć trochę na darmowych symulatorach i mieć na uwadze to iż wymaga ona dużo wolnego czasu, poświęcenia i umiejętnego panowania nad własnymi emocjami, ponieważ jest to jeden z wielu sposobów na inwestowanie, ale obarczony dużym ryzykiem.
Bardzo popularny w ostatnim okresie stal się Forex. Jest to platforma pozwalająca na handlu walutami. Kupując dana walutę, musimy liczyć na to, że jej wartość urośnie. Zasady są podobne do gry na giełdzie. Warto poćwiczyć na symulatorach i demach zanim zainwestujemy prawdziwe pieniądze, ponieważ rynek walutowy rządzi się swoimi prawami i jest często trudny do przewidzenia. Cechuje go także możliwość dużych zysków w krótkim czasie, ale także obarczony jest sporym ryzykiem straty. Dla odważnych, mających także dużą gotówkę osób, mogących pozwolić sobie na ewentualną stratę.
Niemniej popularna jest również polisolokata. Jest to polisa, ale działająca na zasadzie lokaty. Wpłacamy do banku odpowiednią kwotę i po określonym czasie wypłacamy zainwestowany kapitał wraz z odsetkami. Niebezpieczeństwo tego typu oszczędzania plega na tym, że w przypadku bankructwa banku, gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego objętych jest tylko połowa naszych oszczędności, a nie jak w przypadku samych lokat całość.
Inwestując natomiast w fundusze inwestycyjne musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ charakteryzuje je raczej długoterminowość. Mamy co prawda wpływ, gdzie ulokować swoje środki wybierając czy to fundusz akcji, czy stabilnego wzrostu, ale realne zyski osiągane są po paru latach. Jest to alternatywa dla wielu z wyżej opisanych form oszczędzania czy inwestowania. Bardzo wiele rodziców pomnaża w ten sposób oszczędności, które są wypłacana, gdy ich pociechy osiągną odpowiedni wiek do dysponowania środkami pieniężnymi lub mogą być one traktowane jako dodatek do emerytury. Jest to metoda bezpieczna, ale warto na dobrych kilka lat zapomnieć w ogóle o tym, że posiadamy jakiekolwiek oszczędności.
Opisane powyżej pokrótce formy inwestowania naszych pieniędzy mają za zadanie nadać jedynie rys temu, że nie warto, w przypadku możliwości odkładania pieniędzy trzymać ich w szufladzie. Nie mniej jednak taki wybór musi cechować rozsądek i logika, bo nic tak nie boli jak utrata pieniędzy. Pieniądze mają to do siebie, że się przyciągają i musi następować ich obrót. Nic tak nie poprawia poczucia humoru jak świadomość odłożonych pieniędzy czy to na tzw. „czarną godzinę” czy na wakacje. A, gdy pracują one same na siebie wtedy radość jest podwójna.
Uwaga!! Artykuł nie jest poradą inwestycyjną!!
Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.