inwestowanie
Banki Banki i konta bankowe Biznes Finanse Gospodarka Lokaty Wszystkie

Obligacje Skarbowe – alternatywa dla lokat bankwych

W dobie kryzysu związanego z koronawirusem oraz poprzez politykę monetarną rządzących, mamy co raz to niższe stopy procentowe, co skutkuje w dużym skrócie wysoką inflacją oraz niskim oprocentowaniem lokat. Słowo niskie jest nawet nie na miejscu, gdyż lokata na 0,1% w porywach do 0,5% to kiepski żart.

Na wysokość oprocentowania największy wpływ mają właśnie stopy procentowe, które obecnie są bliskie zeru. Polityka niskich stóp jest ogólnoświatowa, w niektórych krajach stopy procentowe są wręcz ujemne. Wysoka inflacja i tani kredyt to sposób na spłacanie ogromnych długów państw na całym świecie, zwane potocznie “rolowaniem długu”. Z racji, że ekonomię jest bardzo trudno oszukać i ktoś ten tani kredyt musi zapłacić. Płacą wszyscy poprzez tzw. podatek inflacyjny i brak możliwości zachowania wartości pieniądza właśnie na lokacie. W Polsce stopy procentowe spadły z ponad 20% na początku lat 90′ do bliskie 0% w 2020 r. Niestety trudno się spodziewać, aby sytuacja drastycznie się zmieniła i nawet jak w bliskiej przyszłości stopy zostaną podwyższone, to nie na tyle, aby lokaty wróciły do poziomu zbliżonej poziomu inflacji CPI.

Stopy procentowe w Polsce

Jak nietrudno policzyć taki obraz rzeczy sprawia, że trzymając pieniądze na koncie lub obecnej “lokacie” tracimy kilka procent rocznie. Nawet w przypadku lokaty 2% tracimy, choć już trochę mniej. Zatem co robić z naszymi oszczędnościami? Jeżeli nie chcemy ryzykować i pchać pieniądze w ryzykowne i zmienne aktywa, można rozważyć inwestycję w Obligacje Skarbowe emitowane przez NBP, nie mylić w obligacjami korporacyjnymi, gdyż te są obarczone większym ryzykiem.

Obecnie Obligacje Skarbowe zaczynają się od stawki 0,5% do 2% w zależności od okresu ich trwania. Na szczególną uwagę zasługują obligacje skarbowe indeksowane inflacją. Wydaje się, że jest to najlepsza opcja, gdyż np. obligacje 4-letnie indeksowane inflacją zapewniają nam 1,3% w pierwszym roku i 0,75% + inflacja w kolejnych. I choć inflacja jest zaniżana, to jednak sięgnęła 3,4% w 2020 r., i właśnie o taką stawkę wzrośnie nam oprocentowanie obligacji. Trzeba przyznać, że możemy pomarzyć o takim oprocentowaniu na lokatach bankowych. Obligacje nie zabezpieczą nas od realnej inflacji, ale zmniejszą utratę wartości pieniądza.

Obligacje skarbowe

Wadą obligacji indeksowanych inflacją jest ich okres trwania, który wynosi minimum 4 lata. Czy takie obligacje są bezpieczne? Ryzyko jest podobne do lokat bankowych i wiążę się z niewypłacalnością i bankructwem państwa, co jest możliwe, choć mało prawdopodobne, aby to nastąpiło w przeciągu kilku lat. Więcej informacji o obligacjach skarbowych zwykłych oraz indeksowanych inflacją znajdziecie na stronie NBP. Link

Uwaga! Artykuł nie jest poradą inwestycyjną!

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.

One Reply to “Obligacje Skarbowe – alternatywa dla lokat bankwych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *