Inwestowanie na giełdzie
Finanse Inwestycje Waluta i giełda Wszystkie

Musisz to wiedzieć zanim zaczniesz grać na giełdzie!

 

Inwestowanie na giełdzie

Gra na giełdzie tudzież inwestowanie staje się coraz bardziej popularne wśród tzw. zwykłych ludzi. Ktoś powie, że to dobrze inny, że niekoniecznie. Zatem co warto wiedzieć, rozpoczynając swoją przygodę z inwestowaniem?

Zastanawiałeś się, dlaczego inwestowanie w papiery wartościowe i w inne instrumenty finansowe często nazywa się grą? To nie przypadek! W grze można przegrać i wygrać. Niekiedy owa gra na giełdzie porównywana jest do ruletki czy pokera. Jak wiadomo, tylko kasyno zawsze wygrywa. W przypadku instrumentów finansowych są nimi biura maklerskie, doradcy i ogólnie sektor finansowy, który czerpie prowizje od transakcji oraz płaci za polecanie swoich usług.

UWAGA. Tekst nie jest poradą inwestycyjna!

Kilka zasad, które musisz znać

1. Zasada

Większość ludzi przegrywa i traci pieniądze na inwestowaniu. Musisz to przyjąć do siebie. Tracą nawet osoby, które teoretycznie się na tym znają, tracą na tym duże fundusze inwestycyjne, które mają wielu fachowców i lepszy dostęp do informacji o spółce niż zwykłych śmiertelnik.

2. Zasada

Nie inwestuj, gdy na gwałt potrzebujesz pieniędzy. To prosta droga do bankructwa. Jeżeli myślisz, że właśnie tobie się poszczęści, to jesteś w błędzie. Tobie szczególnie się nie poszczęści.

3. Zasada

Ulica kupuje gdy jest drogo, sprzedaje gdy jest tanio.

Niestety tak działa rynek, wytrzepuje z kasy “leszczy” zwanych ulicą. Zwykli ludzie bez wieloletniego doświadczenia i wiedzy właśnie do takich się zaliczają.

4. Zasada

Ludzie zachęcający i promujący inwestowanie, chcą twoje kasy

Uogólniając, niestety tak jest. Ludzie ci, większość zysków czerpią z promowania i polecania biur i platform maklerskich, sprzedaży poradników i innych usług finansowych, a nie z samego inwestowania. Dlaczego? Bo to pewniejsze i bezpieczniejsze. Niech inny tracą kasę i nerwy!

5. Zasada

Inwestowanie to w dużej mierze psychologia. Tego się nie nauczysz, póki sam nie doświadczysz. A to wymaga bycia na rynku wiele lat, przeżycie hossy i bessy. Gdy to przeżyjesz bez zawału i utraty większości swoich środków, wtedy może będzie ci jakoś szło i będziesz mógł powiedzieć, że coś nie coś się znasz.

6. Zasada

Inwestowanie trwa lata, reszta to spekulacja. Spekulacja to szybki sposób na zarobek i szybką stratę. Statystyka jest bezlitosna. Spekulując na krótkoterminowych wahaniach ceny, na 90% stracisz. A czym dłużej to robisz, ta statystyka zbliża się do 100%.

7. Zasada

Na giełdzie nie można stracisz wszystkiego?

Oczywiście, że można i to bardzo szybko. Po nieudanej inwestycji, sprzedajesz ze stratą i kupując “lepszą” spółkę. Ta spada, a ty znowu sprzedajesz i szukasz szybko czegoś, aby się odbić. I tak do wyzerowania konta. Podobnie działa hazard

Zatem jak pokonać mitycznych “grubasów”?

  • Cierpliwość!!!!
  • Zasada kup i zapomnij bardzo często działa, pod warunkiem, że kupisz w miarę tanią i dobrą spółkę.

Jak to zrobić? Jak rozpoznać czy spółka jest tania czy droga?

Naucz się oceniać wartość spółki. Poznaj podstawowy wskaźniki C/Z czy C/WK i kilka oscylatorów jak: RSI, CHOP, Stoch, EMA.

  • Nie pakuje się w spółki o kosmicznych wycenach i C/Z i gdy oscylatory dniowe i tygodniowe krzyczą “sprzedaj”
  • Unikaj grania na dźwigniach
  • Nie oszukuj się, jeżeli zaliczyłeś wtopę
  • Lepiej sprzedać z 30% stratą niż z 50% stratą
  • Nie inwestuje oszczędności życia, zwłaszcza gdy jesteś osobą początkującą
  • Spróbuj swoich siła za środki które możesz stracić
  • Gdy taksówkarz, fryzjer i koleżanka mówi, że trzeba w coś zainwestować bo giełda rośnie, wiec, że górka jest blisko
  • Unikaj FOMO ( Fear of missing out,), czyli obawą przed przegapieniem okazji, bo lepiej jest przegapić okazję niż stracić kasę.

O to moje przemyślenia o grze na giełdzie.

UWAGA!!! To moje luźne przemyślenia o grze na giełdzie  To nie jest porada inwestycyjna!

 

 

 

 

Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *