Złoto inwestowanie
Finanse Inwestycje Wszystkie

Od czego zależy cena złota? – zależności, które musisz znać

Złoto inwestowanie

Jeżeli prawdopodobieństwo jednego z dwóch zdarzeń jest większe niż 50%, można mówić o pewnej regule lub zależności. Takie reguły i zależności są bardzo wyszukiwane na rynkach kapitałowych, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo zysków a nie straty. Przez rynki kapitałowe, rozumiemy grę na giełdzie, forexie, inwestowaniu w obligacje, handel kontraktami i wszelkimi instrumentami finansowymi i szerokim pojęciu inwestowania chociażby w metale szlachetne. Dziś skupimy się właśnie na złocie i metalach szlachetnych.

Dla laika i osoby konserwatywnej chcącej inwestować np. w metale szlachetne jak złoto czy srebro, ważną zależnością będzie to, że wraz z umocnieniem dolara spada cena złota. Zatem bardzo często inwestorom złotówkowym, cena złota w zł mimo spadku notowań w dolarach, wcale nie spada. Wszystko jest notowane w dolarach i spadki są niwelowane wzrostem wartości dolara.

Druga zależnością jeżeli chodzi o złoto, jest wpływ gospodarki. Gorsze dane gospodarcze i recesja sprawiają także, że metale szlachetne tracą. Tak się składa, że złoto, srebro, platyna, pallad są też zwykłymi surowcami i produktami przemysłowymi i przy spadku koniunktury prawdopodobieństwo spadków jest duże.

Kolejną zależnością jest wpływ stóp procentowych. Wysokie stopy procentowe mogą powodować spadki metali szlachetnych, gdyż duzi inwestorzy przerzucają się na wysoko oprocentowane obligacje, które co roku płacą odsetki a złoto czy srebro takich odsetek nie płaci.

Czwartą zależnością jest inflacja. Jest to dość dyskusyjna zależność, którą mamy do czynienia obecnie. Powszechnie jest opinia, że złoto zabezpiecza przed inflacją, jednak nie musi tak być. Obecnie, poza wystrzałem Covidowym i wojną na Ukrainie złoto radzi sobie średnio. Wysoko inflacja to także wzrost stóp %, co mamy obecnie. Złoto idzie “bokiem”, tzn. nie mamy ani dużych spadków ani dużych wzrostów.

Następną zależnością złota są zawirowania na świecie, takie jak wojna i przerwanie łańcuchów dostaw. Zazwyczaj mamy wzrost ceny złota, jednak trzeba mieć na uwadze, że może być to wzrost chwilowy.

W czasach powszechnego “dodruku” pieniędzy, również może być to czynnik pro wzrostowy.  Większa ilość pieniądza w obiegu, ogólnie powoduje wzrost cen niemal wszystkiego. Tzw. QE daje zastrzyk gospodarce, choć długotrwałe pozytywne efekty są dyskusyjne.

Podsumowując, przedstawiłem kilka czynników, które mogą być przydatne inwestorom w metale szlachetne, choć podkreślam, że nie jest to porada inwestycyjna i nawet pozornie najskuteczniejsze zależności mogą się nie sprawdzić, gdyż gdyby to wszystko było takie łatwe to większość inwestycja byłaby udana a niestety tak nie jest. Pocieszeniem jest to, że w przeciwieństwie do inwestowania w akcje lub inne ryzykowne instrumenty, metale szlachetne nie zbankrutują.

Uwaga!!! Artykuł nie jest poradą inwestycyjną!!!

Potrzebujesz wsparcia w zakładaniu fundacji rodzinnej? Skorzystaj z naszych usług! Jesteśmy doświadczoną organizacją specjalizującą się w obszarze fundacji rodzinnych, oferującą kompleksowe doradztwo i pomoc w procesie zakładania oraz zarządzania fundacją. Sprawdź stronę - Fundacja Rodzinna aby uzyskać profesjonalną pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *