Skarbonka oszczędzanie
Banki Finanse Inwestycje Wszystkie

Rośnie oprocentowanie lokat i obligacji skarbowych

Skarbonka oszczędzanie

 

Inflacja ciągle rośnie, zatem NBP nie ma wyjścia i musi podnosić stopy procentowe. Jest to uciążliwe dla kredytobiorców, choć trzeba zaznaczyć, że mimo podwyżek stóp procentowych, oprocentowanie kredytów hipotecznych nadal jest poniżej inflacji i poniżej wzrostu wynagrodzeń. Zatem trochę nie rozumiem narzekania tych, co mają kredyty, gdyż nadal oddają mniej, niż wzięli. Oczywiście temat wysokości stóp procentowych stał się tematem politycznym i ciężko o merytoryczną dyskusję. Zabawne jest jednak to, że ci sami co kilka miesięcy temu  krzyczeli, dlaczego NBP nie podnosi stóp procentowych, dziś krzyczą, że NBP podnosi stopy %. .

Najwyższe lokaty bankowe

Ale wracając do tematu. Wraz ze wzrostem stóp %, banki w końcu podniosły oprocentowanie lokat bankowych. I oto można już natrafić na oferty 3%-5% w skali roku na 12 miesięcy. Tradycyjnie, najwyższe oprocentowanie oferują małe banki, ale większe też zaczynają oferować kilka procent.

  • Nest Bank -5%
  • BFF– 4%
  • Get in Bank – 3,5%
  • Bank Millenium – 3,5%
  • Santander – 3,7%

Wraz z kolejnymi podwyżkami stóp procentowych można się spodziewać jeszcze wyższego procentu. Oczywiście nawet 5-6% nie uchroni naszych oszczędności przed utratą wartości, jednak nie co zmniejszy tą wartość.

Obligacje Skarbu Państwa

Bezpieczne instrumenty finansowe, które mogą nas uchronić przed stratą, czyli Obligacje Skarbowe, również są dostępne z wyższym oprocentowaniem. Na uwagę zasługują obligacje indeksowane inflacją, gdzie wzrost jest znaczny. I tak 4-latki w pierwszym roku odnotowały wzrost z 1,8% na 3,3%, czyli niemal dwukrotnie. Z kolei 10-latki w pierwszy roku wypłacają już 3,7% a w kolejnych 1,25% + inflacja CPI. Zwykłe obligacje 2-letnie oferują 3%. Kupując obligacje indeksowane inflacją, należy pamiętać o efekcie bazy, to znaczy zakup na górce inflacyjnej może spowodować spadek inflacji w kolejnym roku i ograniczenie naszych zysków.

Obligacje Skarbowe indeksowane inflacją

Uwaga! Tekst nie jest poradą inwestycyjną. Podane dane mogą się różnić od rzeczywistych oraz mogą być nieaktualne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *